Witamy na stronie

Budujemy Dom

Home / Budowa / Okna – nie taka łatwa decyzja

Okna – nie taka łatwa decyzja

  • Opublikowany przez:
  • Data:
  • Kategoria: Budowa

 

Od początku założyliśmy, że przy wyborze okien skupimy się na znanych, istniejących wiele lat markach. Wg. nas daje to pewną gwarancję jakości, a przede wszystkim pewność, że firma z dnia na dzień nie zniknie. Okna należą do elementów domu, których wymiana wiąże się ze sporym wydatkiem, sporą reorganizacją pomieszczeń, remontem, nie chcielibyśmy więc za kilka lat przechodzić przez ten etap ponownie.

Naturalnym wyborem, ze względu na cenę, były okna pcv, ze względu na normy cieplne, 3-szybowe. Postanowiliśmy wybrać się osobiście do salonów sprzedaży po wycenę. W salonie jednej z wiodących marek dowiedzieliśmy się, że najlepiej wysłać zapytanie mailowo (maila owszem wysłaliśmy i do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi). W kolejnym obejrzeliśmy okna znajdujące się na wystawie, dowiedzieliśmy się bardzo dużo o różnych zawiasach, profilach, rodzajach szyb itp. Przy kolejnej wizycie, już z konkretną wyceną, przypadkiem dowiedzieliśmy się, iż na wystawie nie ma okien, które mamy zamiar kupić, co więcej są okna tylko i wyłącznie drewniane. Pomyśleliśmy sobie, że to trochę kupowanie kota w worku, tym bardziej, iż okazało się, że producentem jest inna firma i jej produkty można spokojnie obejrzeć u innych autoryzowanych przedstawicieli.

Tak więc zabierając się za temat okien okazało się, że warto zwrócić uwagę na to, co się ogląda na wystawach w salonach sprzedaży.

Poza różnymi funkcjami okien ważną kwestią dla mnie, jako kobiety, okazała się waga pojedynczego skrzydła. W końcu nie o to chodzi, żeby przez następne lata siłować się przy otwieraniu i zamykaniu okien. W jednym z salonów doradzono nam nawet całkiem słusznie zwrócenie uwagi na wymiary okien z projektu i przemyślenie, czy ich nie podzielić na mniejsze skrzydła. Na papierze 150 cm nie wydaje się tak duże, jak w momencie, kiedy weźmiemy do ręki miarkę. Jedno skrzydło o tym wymiarze będzie trudniej otworzyć, niż skrzydło o połowę mniejsze, gdy okno podzielimy na dwa skrzydła. W takim przypadku istotny stał się także wymiar słupka międzyszybowego. Warto zastanowić się także nad opcja bezsłupkową, ale wtedy tracimy funkcję uchylania obydwu skrzydeł. Przy tej opcji tylko jedno ze skrzydeł jest uchylne.

Jeśli chodzi o jakość okien oraz ceny wśród wybranych przez nas marek, czyli należących do grupy posiadającej tradycję i istniejących na rynku od lat, trzeba przyznać, iż jest ona tak zbliżona, iż ciężko wyłonić najlepszą. W pewnym momencie zorientowaliśmy się nawet, że zwracamy uwagę bardziej na formę prezentacji sprzedawcy i podejście do klienta, niż na same okna. Wszystkie bowiem miały estetyczne wykończenia, dobrej jakości profile i zawiasy, zbliżoną cenę, fajne dodatkowe „bajery” (np. blokada wychylenia, domykanie od zewnątrz, klamki na kluczyk). Wszyscy sprzedawcy dysponowali dużą wiedzą i każdy dorzucił od siebie ciekawe uwagi.

Wybór w związku z powyższym był wyjątkowo ciężki. Wyłoniliśmy więc najważniejsze dla nas cechy – czyli wspomnianą już lekkość skrzydła (wyraźnie odczuwalna w przypadku niektórych marek) oraz szerokość słupków (od niej m.inn. zależeć będzie ilość światła w pomieszczeniu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

>> <<