Witamy na stronie

Budujemy Dom

Home / Budowa / Z polecenia nie zawsze znaczy lepiej

Z polecenia nie zawsze znaczy lepiej

  • Opublikowany przez:
  • Data:
  • Kategoria: Budowa

Dziś trochę przemyśleń.. Jeszcze nie rozpoczęła się budowa, a już jesteśmy mądrzejsi o kilka błędów. Pierwszym i zasadniczym był architekt z polecenia. Chodziło jedynie o adaptację i kilka małych zmian, wiec sprawa wydawała się prosta. Szybko okazało się, że jesteśmy jednym z miliona zleceń i na swoją kolejkę czekaliśmy kilka miesięcy! Kilka spotkań i maili zajęło uświadomienie architektowi, co dokładnie ma zrobić (w międzyczasie zdążył zapominać). Przy odbiorze gotowego projektu wyszło, że pojawiły się słupy podpierające dach na środku pokoju, ale o tym już pisałam w jednym z poprzednich postów.

Ekipa, która z polecenia (!) miała nam dom wybudować doradziła zmianę stropów na filigranowe. Dziś jestem mądrzejsza o informację, że filigrany mocno podrażają inwestycję, oraz że najczęściej stosuje się je w dużych budynkach, a nie w domach jednorodzinnych. Dodatkowo okazało się, że konstruktor, który je projektował „machną” się i otwór klatki schodowej przesunął o całe pomieszczenie (do łazienki!). Nie chcę myśleć, co by się stało gdyby w fabryce także nikt nie zwrócił uwagi i przyjechałyby takie na budowę.

Ekipa z polecenia bardzo szybko „wyłożyła się” na tym, że nie potrafiła określić ani z czego będzie budować ani jaka będzie ostateczna cena. Szczęśliwie w miarę szybko udało się znaleźć bardziej ogarniętych budowlańców, tym razem już nie z polecenia :), którzy kosztorys przedstawili w tydzień i pokazali sporo swoich dotychczasowych realizacji na różnych etapach zaawansowania.

Przy okazji zmiany ekipy okazało się, że na etapie projektowym można było powiększyć niedużym kosztem podpiwniczenie na cały budynek. Oryginalnie było tylko pod częścią mieszkalną.

Tak więc jak widać już na samym początku można popełnić kilka rzutujących znacząco na dalsze etapy błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

>> <<