Witamy na stronie

Budujemy Dom

Home / Budowa / Zakup działki

Zakup działki

  • Opublikowany przez:
  • Data:
  • Kategoria: Budowa

 

Wybór miejsca na dom to chyba jedna z najważniejszych decyzji w całym procesie. Składa się na nią wiele czynników, z których na pewno zasadniczym jest cena. Im bliżej centrum lub atrakcyjnych dzielnic miasta, tym cena wzrasta.

Kupując działkę warto zwrócić uwagę, czy posiada media, takie jak gaz, prąd, woda. Czy może dopiero będzie trzeba je doprowadzić? Jeśli tak, to jak daleko? Jest to ważne z tego punktu, że będzie to dodatkowy koszt, jaki musimy doliczyć do wartości działki. Warto więc kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także zwrócić uwagę na dostęp do niezbędnych do życia mediów.

Kolejną istotną sprawą jest dojazd do działki. Czy prowadzi do działki droga leśna, nieutwardzona, wertepy, droga utwardzona? Jakość drogi dojazdowej może mocno zaważyć w przyszłości na jakości życia w tym miejscu. Dodatkowo jak wygląda dojazd do sklepów, pracy, szkoły, centrum miasta? Czy w pobliżu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej? Jeśli działka znajduje się na obrzeżach miasta, warto przekalkulować, ile zajmie nam dojazd do centrum, pracy, szkoły?

Kolejnym ważnym aspektem jest sam kształt działki. Czy łatwo będzie na niej usytuować budynek? Jeśli zamierzamy kupić gotowy projekt domu, warto przyjrzeć się standardowym kształtom projektów domów oferowanych w sprzedaży, aby oszacować czy łatwo będzie do danej działki dobrać ciekawy projekt. Czy może działka ma nietypowy kształt, więc raczej potrzebny będzie projekt indywidualny, robiony od zera przez architekta – może to podrożyć inwestycję. Najatrakcyjniejszy kształt działki, według nas, to prostokąt równolegle usytuowany do drogi – do takiego kształtu z łatwością dobierzemy nie jeden z licznych gotowych projektów dostępnych w sprzedaży internetowej.

Myśląc o projekcie domu, koniecznie trzeba przyjrzeć się planowi zagospodarowania obowiązującym na terenie, na którym położona jest działka – czy z łatwością znajdziemy projekt domu odpowiadający wymogom planu? A co jeśli nie ma planu zagospodarowania? Czy będzie się to wiązać z załatwianiem dodatkowych dokumentów i dodatkowymi kosztami?

Równie ważny jak cena, media czy kształt działki jest jej status prawny. Przede wszystkim sprawdźmy czy ziemia nie jest obciążona hipoteką lub jakąś służebnością. Czy działka jest budowlana czy rolna? Jeśli rolna to jakiej kategorii? Czy będzie można na niej postawić dom mieszkalny? Czy przebiegają przez nią linie wysokiego napięcia?

Nasze poszukiwania działki trwały kilka miesięcy, począwszy od przeszukiwania ogłoszeń na portalach, po „zwiedzanie”. Ze względów finansowych okazało się, że możemy sobie pozwolić na tereny usytuowane w odleglejszych dzielnicach miasta lub na obrzeżach. Wiele drogich, w naszej ocenie, działek okazało się znajdować na przysłowiowym końcu świata, w szczerym polu lub lesie, bez dostępu do jakichkolwiek mediów, choć teoretycznie przynależały jeszcze do popularnego osiedla.

Finalnie dotarliśmy na granice miasta. Tam oglądaliśmy ziemie należące jeszcze do miasta, i te należące już do mniejszej gminy, ale znajdujące się tylko kilkanaście metrów od granicy. I okazało się, iż tereny przy granicy miasta są na tyle mało atrakcyjne dla zarządców miasta, że nie ma tam ani wodociągów, ani nie jest doprowadzony gaz, ani nie ma dróg dojazdowych pozwalających na swobodny dojazd zimą. Natomiast mała gmina posiada już wszystkie potrzebne media, łącznie z światłowodami internetowymi. Więc wybór okazał się prosty – będziemy mieszkańcami małej gminy. Działka tańsza niż w mieście, za to media na wyciągnięcie ręki – doprowadzone do sąsiadów graniczących z naszą działką. Działka tak jak chcieliśmy równa jak „blat”, prostokątna i równoległa do drogi, no i całkiem spora.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

>> <<